Запобігання та протидія корупції

У разі наявності інформації про корупційні прояви в обласній державній адміністрації можна зателефонувати до відділу з питань запобігання та виявлення корупції облдержадміністрації (0522) 30-50-48 або до спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції:

Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (0522) 30-50-48 або до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

Повідомити про факти корупції також можна:

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК):
https://whistleblowers.nazk.gov.ua/#/ Єдиний портал повідомлень викривачів

Відділ роботи з повідомленнями про корупцію та контрольної діяльності (044) 200-06-40
Відділ роботи з викривачами (044) 200-06-39

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ):
03035, м. Київ, вул.Василя Сурикова, 3 спеціальна телефонна лінія: 0-800-213-200

Одеське територіальне управління НАБУ (юрисдикція поширюється на Одеську, Херсонську, Миколаївську та Кіровоградську області):
65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області
вулиця Віктора Чміленка, 41, Кропивницький, 25000, тел.: (0522) 39-70-01

 

 

ЗАХИСТ ВИКРИВАЧІВ

Прийнято Закон "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо викривачів корупції"

До повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції належить вжиття заходів щодо правового та іншого захисту осіб, які добросовісно повідомляють про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» (викривачі), притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні їх прав, у зв’язку з таким інформуванням (пункт 13 частини першої статті 11 Закону України «Про запобігання корупції»).

Гарантії державного захисту

Особи, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції (викривачі), перебувають під захистом держави (частина друга статті 53 Закону України «Про запобігання корупції»). Право на захист в особи виникає у зв’язку з повідомленням нею про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою.

Гарантії захисту щодо анонімності та нерозголошення інформації

Інформація про викривача може бути розголошена лише за його згодою, крім випадків, встановлених законом (абзац другий частини третьої статті 53 Закону України «Про запобігання корупції»). Повідомлення про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» може бути здійснене працівником відповідного органу без зазначення авторства (анонімно) (абзац перший частини п’ятої статті 53 Закону України «Про запобігання корупції»).

Гарантії захисту життя, житла, здоров’я та майна

За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну осіб, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, або їх близьких осіб у зв’язку із здійсненим повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» правоохоронними органами до них можуть бути застосовані правові, організаційно-технічні та інші спрямовані на захист від протиправних посягань заходи, передбачені Законом України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» (частина друга статті 53 Закону України «Про запобігання корупції»).

При цьому слід враховувати, що відповідно до Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» :

1. особи, які мають право на забезпечення безпеки, визначені статтею 2 цього Закону;

2. органи, які забезпечують безпеку, визначені статтею 3 цього Закону;

3. заходи забезпечення безпеки визначені статтею 7 цього Закону.

Гарантії захисту трудових прав

Особа або член її сім’ї не може бути звільнена чи примушена до звільнення, притягнута до дисциплінарної відповідальності чи піддана з боку керівника або роботодавця іншим негативним заходам впливу (переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) або загрозі таких заходів впливу у зв’язку з повідомленням нею про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою (абзац перший частини третьої статті 53 Закону України «Про запобігання корупції»).

При цьому слід враховувати, що відповідно до статті 235 Кодексу законів про працю України:

у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв’язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір (частина перша цієї статті);

у разі наявності підстав для поновлення на роботі працівника, який був звільнений у зв’язку із здійсненим ним або членом його сім’ї повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, та за його відмови від такого поновлення орган, який розглядає трудовий спір, приймає рішення про виплату йому компенсації у розмірі шестимісячного середнього заробітку (частина четверта цієї статті).

Гарантії захисту в адміністративному процесі

Національне агентство з питань запобігання корупції може бути залучене як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача у справах щодо застосування керівником або роботодавцем чи створення ним загрози застосування негативних заходів впливу до позивача (звільнення, примушування до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) у зв’язку з повідомленням ним або членом його сім’ї про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою (частина третя статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Гарантії захисту у цивільному процесі

Національне агентство з питань запобігання корупції може бути залучене як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача у справах щодо застосування керівником або роботодавцем чи створення ним загрози застосування негативних заходів впливу до позивача (звільнення, примушування до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) у зв’язку з повідомленням ним або членом його сім’ї про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою (частина друга статті 53 Цивільного процесуального кодексу України).

У справах щодо застосування керівником або роботодавцем чи створення ним загрози застосування негативних заходів впливу до позивача (звільнення, примушування до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) у зв’язку з повідомленням ним або членом його сім’ї про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції»іншою особою обов’язок доказування правомірності прийнятих при цьому рішень, вчинених дій покладається на відповідача (частина третя статті 81 Цивільного процесуального кодексу України).

Гарантії захисту особи, яка оприлюднює інформацію

Посадові та службові особи не підлягають юридичній відповідальності, незважаючи на порушення своїх обов’язків, за розголошення інформації про правопорушення або відомостей, що стосуються серйозної загрози здоров’ю чи безпеці громадян, довкіллю, якщо особа при цьому керувалася добрими намірами та мала обґрунтоване переконання, що інформація є достовірною, а також містить докази правопорушення або стосується істотної загрози здоров’ю чи безпеці громадян, довкіллю (частина перша статті 11 Закону України «Про доступ до публічної інформації»)

Маєте проблеми зору? Оберіть зручний формат:

Decrease font size Default font size Increase font size