У Києві були презентовані результати роботи із впровадження гендерно-орієнтованого бюджетування в галузях «фізична культура і спорт», «культура і мистецтво» та «соціальний захист і соціальне забезпечення»

25-26 жовтня 2017 року у м. Києві проходила розширена нарада щодо результатів роботи робочих груп з впровадження гендерно-орієнтованого бюджетування в галузях «фізична культура і спорт», «культура і мистецтво» та «соціальний захист і соціальне забезпечення». У засіданні розширеної наради взяли участь представники Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства культури України, представники департаментів фінансів та галузевих департаментів Кіровоградської, Івано-Франківської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської, Черкаської, Одеської ОДА, Київської МДА.

З вітальним словом до учасників наради звернулися:

Олена Мачульна, Заступник директора Департаменту місцевих бюджетів-начальник Управління планування місцевих бюджетів Міністерства фінансів України; Ірина Биковець, Головний спеціаліст відділу регіональної політики управління стратегічного планування та розвитку Міністерства культури України; Ганна Царенко, Координатор проектів Посольства Швеції в Україні; Мая Босніч, Керівник Проекту «Гендерне бюджетування в Україні».

Захід організований з метою ознайомлення представників регіонів кластеру з результатами роботи робочих груп щодо впровадження гендерно-орієнтованого бюджетування в областях, а також задля популяризації цього методу  бюджетування в Україні.

Під час засідання національна експертка Проекту ГОБ Оксана Цюпа розповіла про особливості впровадження гендерно-орієнтованого бюджетування на державному та місцевому рівнях в 2017 році, а члени робочих груп презентували результати впровадження  гендерно-орієнтованого бюджетування у м.Києві, Черкаській, Кіровоградській, Івано-Франківській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Під час презентацій вони розказали про виявлені гендерні проблеми і розриви в програмах галузей «фізична культура і спорт», «культура і мистецтво» та «соціальний захист і соціальне забезпечення», про проведені та заплановані заходи у рамках впровадження гендерно-орієнтованого бюджетування на місцевому рівні у 2017 та 2018 роках.

Зокрема, були презентовані результати гендерного бюджетного аналізу цілої низки програм, серед яких:

-      програма розвитку фізичної культури і спорту (Івано-Франківська, Черкаська  області);

-          програма «Школи естетичного виховання» (м. Київ);

-          програма «Бібліотеки» (Кіровоградська область);

-          програма забезпечення надання соціальних послуг центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (Дніпропетровська обл.).

Результати проведеного гендерного бюджетного аналізу програм засвідчують важливість впровадження комплексного гендерного підходу в бюджетну політику, зокрема на місцевому рівні, задля відповідного розподілу бюджетних коштів за принципом гендерної рівності.

Робочі групи, які проводили ґендерний бюджетний аналіз і представили його результати, підготували цілу низку рекомендацій, адресованих департаментам фінансів та профільним департаментам ОДА, Міністерству фінансів України, Міністерству молоді та спорту України, Міністерству соціальної політики України, Міністерству культури України, які спрямовані на те, щоб бюджетне фінансування у відповідних галузях стало гендерно-орієнтованим та було більш справедливим і ефективним. Основними рекомендаціями є необхідність врахування пропозицій робочої групи з ҐОБ щодо застосування ґендерного компоненту при формуванні мети, завдань та результативних показників, складаючи  бюджетні запити та паспорти бюджетних програм, а також включення відповідних показників до форм адміністративної і статистичної звітності, які дезагреговані за статтю.

ДОВІДКА

З 2014 року Міністерство фінансів України, за підтримки проекту «Ґендерне бюджетування в Україні» (ҐОБ Проект), який фінансує Шведський уряд, проводить роботу по впровадженню ґендерного бюджетування. Мета ґендерного бюджетування і проекту – підвищити економічну ефективність і прозорість видатків бюджету з урахуванням потреб жінок і чоловіків з різних соціальних груп. Кінцева ціль Проекту – удосконалення бюджетного процесу шляхом застосування ґендерного підходу, що сприятиме реформуванню системи управління державними фінансами.

За більш як 3 роки роботи Проекту проведено ґендерний бюджетний аналіз 75 програм, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів у галузях освіти, молодіжної політики, фізичної культури та спорту, соціального захисту та соціального забезпечення, охорони здоров’я та культури і мистецтва. Дослідження, проведені у 17 областях та м. Києві, показали, що потреби чоловіків і жінок в послугах, які фінансуються з бюджету, є різними.